Wiele osób marzy o własnych czterech kątach. Niektórzy decydują się na zakup gotowej nieruchomości, inni z kolei stawiają dom od podstaw we własnym zakresie. Każde z tych rozwiązań ma oczywiście zarówno zalety, jak i pewne wady. Trzeba rozważyć wszystkie argumenty, aby podjąć najlepszą decyzję. Budowa domu to czasochłonna i kosztowna inwestycja. Oczywiście można powierzyć to zadanie doświadczonym profesjonalistom, którzy zadbają o najmniejsze detale. Wszystko powinno być przeprowadzone w odpowiedniej kolejności, dlatego też budowa domu to wieloetapowy proces. Wiedza to podstawa, aby niczego nie pominąć i nie popełnić jakiegoś błędu. Pora zastanowić się nad tym, od czego zacząć budowę domu.
Czas na budowę domu, ale od czego zacząć?
Budowa domu to nie lada wyzwanie, na jej przebieg i czas trwania wpływa wiele czynników. Trzeba wybrać odpowiedni projekt, ekipę budowlaną, właściwie materiały. Do załatwienia jest sporo formalności. Należy też wszystko nadzorować. W pierwszej kolejności trzeba przygotować wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzeni. Z pewnością niezbędna będzie wizyta w wydziale planowania przestrzennego urzędu miasta. W dokumencie znajdują się wszystkie istotne informacje na temat korzystania z nieruchomości. Trzeba będzie spełnić konkretne wymogi odnośnie planowanego obiektu. Znaczenie ma wielkość, położenie na działce itd.
Czasem może okazać się, że wymarzony dom nie będzie mógł zostać postawiony na wybranej działce i koniecznie stanie się poszukanie innej. Kolejnym etapem jest wystąpienie o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Wymaga to złożenia odpowiedniego wniosku. Muszą znaleźć się w nim dane dotyczące planowanej nieruchomości wraz z numerem działki ewidencyjnej itd. Nie może zabraknąć rozmaitych załączników typu kopie map, wyrysy, oświadczenia dostawców mediów i wiele więcej. Wymaga się przygotowania mapy zasadniczej do celów projektowych i projektu budowlanego.
O czym powinna pamiętać każda osoba mająca w planach budowę domu?
Mając już wybrany projekt domu, można przejść do kolejnego etapu, czyli do wystąpienia o pozwolenie na budowę. Ponownie trzeba złożyć stosowny wniosek i oddać go do starostwa powiatowego lub urzędu miasta. Należy dokładnie sprawdzić, co trzeba dołączyć do wniosku. Istotne jest to, że nie można rozpocząć prac do 30 dni od złożenia kompletu dokumentów. Jeśli do tego czasu nie pojawi się decyzja o sprzeciwie ze strony organu, to jest to równoznaczne ze zgodą na budowę domu. Kolejnym krokiem będzie przygotowanie dziennika budowy. Potem zleca się rozpoczęcie prac budowlanych. W dzienniku musi znajdować się cały przebieg robót.
Rozpoczęcie budowy zgłasza się do powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego. Trzeba też wskazać mniej więcej datę nie tylko rozpoczęcia budowy, ale też jej zakończenia. Po wybudowaniu domu również czeka na inwestora wiele formalności do załatwienia. Trzeba wnioskować o wydanie pozwolenia na użytkowanie powstałego obiektu. Tutaj ponownie wymaga się dołączenia wielu dokumentów w postaci dziennika budowy, oświadczenia kierownika budowy i geodety, protokołów, kopii rysunków, potwierdzenia odbioru przyłączy.