Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Czym są domy energooszczędne?

Budownictwo Data publikacji - 3 czerwca 2022 Autor - Redakcja wzorywidze.pl
domy energooszczędne


W obecnych czasach bardzo popularne stały się domy energooszczędne. Oszczędzanie energii w domu to niesamowicie istotna sprawa, zwłaszcza obecnie. Dzięki temu możemy nie tylko zaoszczędzić na rachunkach. Ważne również jest dbanie o ekologię. Domy energooszczędne są przyjazne dla środowiska. Jest to bardzo cenione w dzisiejszych czasach. Zapewniają mniejsze zużycie energii. Pomimo tego że budowa domu tego typu jest droższa od tradycyjnego domu, okazuje się, że w perspektywie czasu możemy być pewni niższych rachunków za ogrzewanie. Dodatkowo zwiększymy swój komfort oraz świadomość, iż sprzyjamy ochronie środowiska. Warto dowiedzieć się, co zapewniają domy energooszczędne.

Oszczędzanie energii w domu

Warto zaznaczyć, że dom energooszczędny wyróżnia się zwartą bryłą bez mostków cieplnych. Takie domy mają zapewnioną izolację termiczną. Ciepłe ściany powinny zmniejszyć stratę ciepła. Dodatkowo wykorzystywane są promienie słoneczne, żeby zmniejszyć wydatki na ogrzewanie. Okazuje się, że bardzo ważne w takim budynku są okna. Muszą być właściwie położone względem słońca. Trzeba też powiedzieć o tym, że w zużywającym mało energii domu wykorzystywane jest ciepło pochodzące z gruntu bądź z energii odnawialnej. Dodatkowo na pozyskiwanie ciepła wpływa energooszczędna wentylacja oraz rekuperacja. Dom energooszczędny posiada też energooszczędne drzwi, okna, a także urządzenia czy elektronikę domową.

Oszczędność energii

Wszystkie rozwiązania zastosowane w domach energooszczędnych prowadzą w efekcie do zminimalizowania strat energii. Dzięki temu mamy również niższe rachunki za ogrzewanie. Warto zaznaczyć, że celem ludzi mieszkających w tego typu domach jest praktycznie zerowe zużycie energii, co jest niesamowicie istotne. Warto dobrze przemyśleć projekt takiego budynku. Jeżeli chcemy, żeby nasz dom był niskoemisyjny, należy zwrócić uwagę na cały budynek jako jeden zwarty system energetyczny. Każda jego część składnia wpływa na wydajność całego domu. Energooszczędność obejmuje między innymi wodę, energię elektryczną, promienie słońca, a także inne zasoby naturalne. Dodatkowo taki dom dąży do ograniczenia produkcji odpadów, co jest niesamowicie istotne w obecnych czasach. Jeżeli chcemy dbać o nasze środowisko naturalne, należy budować coraz więcej domów energooszczędnych. Takie budownictwo jest powszechnie widziane zwłaszcza w krajach zachodnich. Jednakże ten trend dociera także powoli do Polski.

Oszczędzanie energii w domu

Obecne trendy ekologiczne sprawiają, ze powstają trwałe oraz komfortowe domy energooszczędny, które zapewniają niższe koszty użytkowania, a także konserwacji. Do tego są o wiele zdrowsze oraz bezpieczniejsze dla naszej planety. Trzeba też zwrócić uwagę na fakt, że usytuowanie domu energooszczędnego względem kierunków świata jest bardzo istotne, bowiem taki budynek wykorzystuje naturalne światło słoneczne. Dzięki temu możliwe jest pozyskiwanie większej ilości energii, która jest potrzebna do życia w budynku. Z tego powodu domy tego typu budowane są zwłaszcza na półkuli północnej muszą zostać usytuowane w orientacji północ-południe. Dzięki temu zapewni się sporą ilość energii.

Czy warto inwestować w systemy inteligentnego domu

Redakcja wzorywidze.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie inspirujemy do pięknych przestrzeni i praktycznych rozwiązań w domu. Odkryj artykuły i porady dotyczące projektowania wnętrz, budowy, remontów oraz dekoracji, które pomogą Ci stworzyć wymarzone miejsce do życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

od czego zacząć budowę domu