wzorywidze.pl

Blog tematyczny o architekturze i wnętrzach

DekoracjeInspiracje

Czy wiesz, jak jak zasadzić awokado?

Czy wiesz, jak jak zasadzić awokado?

Awokado to bardzo smaczny owoc, który zawiera mnóstwo cennych kwasów tłuszczowych i minerałów. Wszystko to jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Owoc ma dużą pestkę, którą większość osób wyrzuca. Warto jednak wiedzieć, że ma ona szerokie zastosowanie. Znajduje się w niej więcej składników odżywczych niż w miąższu. Wystarczy wysuszyć pestkę i ją zmielić, po czym spożywać uzyskany proszek. Jeszcze innym rozwiązaniem jest wyhodowanie własnego awokado z pestki. Trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach i właściwie przygotować pestkę, a po pewnym czasie wyrośnie z niej piękna roślina.

Jak wyhodować awokado z pestki?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak zasadzić awokado, czy będzie ono rosło w polskich warunkach klimatycznych. Najpierw należy kupić pyszny owoc, zjeść go ze smakiem, a pestkę włożyć do słoika z letnią wodą i namaczać tak przez całą dobę. Jeśli ktoś nie wie, jak wydobyć z łatwością pestkę awokado, to powinien przeciąć owoc na pół i przekręcić połówki w przeciwnych kierunkach. Potem można już przejść do oczyszczenia pestki i włożenia jej do wody.

Po 24 godzinach należy wyjąć pestkę i wbić w nią wykałaczki. Należy zrobić to w taki sposób, aby utworzyć krzyżakową konstrukcję pozwalającą na oparcie pestki o krawędzie słoika. Pestka nie może być zbyt mocno zanurzona w wodzie. Kolejną kwestią jest zmienianie wody, nie trzeba robić tego codziennie. Wystarczy nalewać czystą wodę co kilka dni. Istotne jest to, aby woda nie była mętna. Oczywiście trzeba pamiętać o tym, że minie trochę czasu, aż zacznie się coś dziać i pojawi się jakiś pęd. Zwykle na wypuszczenie korzeni trzeba czekać kilka tygodni. Następnym etapem będzie złuszczanie się skórki pestki, na wierzchołku pojawi się szczelina, z której wyłoni się młody pęd awokado. Pozostaje już tylko regularnie wymieniać wodę i obserwować rozwój rośliny. Z czasem pojawi się coraz więcej odnóg z zielonymi liśćmi.

Jest już pęd i co dalej? Jak zasadzić i dbać o roślinę?

Jeśli roślina osiągnie już kilkanaście centymetrów wysokości, to można przejść do jej posadzenia. Należy wyłożyć dno doniczki żwirem lub keramzytem, po czym przysypać to ziemią i położyć pestkę sadzonki. Nie może zostać ona całkowicie przykryta ziemią. Sadzonka awokado wymaga intensywnego podlewania. Doniczka powinna znajdować się w dobrze nasłonecznionym miejscu, bo awokado lubi dużo światła i ciepła. Najlepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie doniczki w pomieszczeniu od strony południowej. Trzeba od razu podkreślić, że na próżno będzie liczyć na wyhodowanie własnego owocu w przypadku domowej hodowli. Minie też sporo czasu, aż roślina zakwitnie. Kwiaty pojawiają się dopiero po kilku latach. Dotyczy to jednak wyłącznie roślin, którym zapewnia się optymalne warunki do rozwoju. Dla awokado polskiej zimy są bardzo trudne do przetrwania. Jeśli ktoś nie ma ciepłej szklarni, to niestety roślina może szybko zmarnować. Źle wpływa na nią suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach. Prowadzi do zasychania liści. Trzeba pamiętać o ich regularnym zraszaniu wodą w, aby tego uniknąć. Ziemia w doniczce musi być zawsze wilgotna.

Udostępnij