Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Jak wyhodować awokado z pestki i dbać o sadzonkę?

Dom Data publikacji - 2 czerwca 2022 Autor - Redakcja wzorywidze.pl
Jak wyhodować awokado z pestki


Każdy przynajmniej widział awokado, bo jest to popularny owoc. Nie brakuje też miłośników tego pysznego i zdrowego daru natury. Ma charakterystyczny kształt i kolor oraz dużą pestkę. Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że jeśli będzie się trzymać końcówkę pestki w wodzie, to po kilku tygodniach wypuści ona pęd i powstanie z tego piękna sadzonka. Jeżeli będzie się o nią należycie dbać, to wyhoduje się roślinę. Na jej kwitnienie będzie trzeba oczywiście poczekać minimum 4 lata. Bardzo rzadko awokado z domowej hodowli owocuje. Warto jednak spróbować swoich sił i doprowadzić do skiełkowania pestki. Nie każdy wie, jak zasadzić awokado, a nie ma w tym niczego skomplikowanego.

Czy wiesz, jak wyhodować awokado z pestki?

Uprawa awokado w domowym zaciszu nie jest łatwym zadaniem, bo roślina ta musi mieć zapewnioną sporą ilość światła, dosyć wysoką temperaturę. W okresie zimowym bywa różnie i awokado może nieco osłabnąć lub nawet zmarnieć. W najlepszej sytuacji są osoby mające zimowe ogrody, ciepłe szklarnie. Warto jednak zabawić się w ogrodnika i wyhodować własną roślinę z pestki. Można zaoszczędzić sporo pieniędzy na zakupie gotowego krzaka. Wystarczy pestka po zjedzonym awokado i woda. Jak widać prawie nic to nie kosztuje, więc warto spróbować. Potrzebny będzie słoik z wodą przefiltrowaną lub niegazowaną oraz cztery wykałaczki. Pestkę wyjętą z awokado należy dokładnie oczyścić z pozostałości miąższu, po czym moczyć ją przez całą dobę w wodzie. Jest to istotne, bo dzięki temu szybciej pojawią się pierwsze korzenie. Potem w pestkę wbija się wykałaczki, po jednej z każdej strony. Umożliwia to umieszczenie pestki w taki sposób, aby tylko końcówka znajdowała się w wodzie, a reszta była ponad szklanką. Woda musi być oczywiście regularnie wymieniana. Najlepiej robić to, gdy zaczyna mętnieć. Na pojawienie się pierwszych korzeni trzeba będzie czekać kilka tygodni.

Jak zasadzić awokado, aby roślina ładnie rosła?

Pestka trzymana w wodzie zacznie puszczać korzenie, po czym pęknie, a w powstałej szczelinie pojawi się zielony pęd. Trzeba ponownie uzbroić się w cierpliwość i poczekać, aż sadzonka uzyska wysokość kilkunastu centymetrów. Zajmie to kolejne kilka tygodni. Potem przechodzi się do posadzenia awokado. Będzie potrzebna doniczka z drenażem zrobionym ze żwirku. Należy go przykryć ziemią, najlepiej już z dodatkiem nawozu. Przy wkładaniu pestki do ziemi trzeba pamiętać o tym, aby jej wierzch pozostał odsłonięty. Potem pozostaje już tylko regularne podlewanie rośliny i to dosyć obfite. Ziemia w doniczce powinna być zawsze wilgotna. Oczywiście należy przelewać rośliny. Doniczkę z awokado powinno się postawić w miejscu z dużym dostępem do światła, ciepłym. Optymalna temperatura to około 25 stopni Celsjusza. Nie można wystawiać rośliny na bezpośrednie działanie intensywnych promieni słonecznych. Warto regularnie spryskiwać liście wodą, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, czyli grzewczym. Nie zaleca się używania wody kranowej, bo zwiększa się ryzyko wystąpienia chorób grzybowych.

Internacjonalista

dekorator wnętrz kraków

Redakcja wzorywidze.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie inspirujemy do pięknych przestrzeni i praktycznych rozwiązań w domu. Odkryj artykuły i porady dotyczące projektowania wnętrz, budowy, remontów oraz dekoracji, które pomogą Ci stworzyć wymarzone miejsce do życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

projekty domów