Budowa domu jednorodzinnego to skomplikowany proces, który składa się z wielu różnych etapów. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac, niezbędne jest przygotowanie projektu domu. Jego wybór warunkowany jest między innymi specyfiką działki, założeniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego a także wielkością budżetu, którym dysponujemy. Chcesz wybudować swój wymarzony dom? Sprawdź, co musisz wiedzieć o projekcie budowlanym!
Czym jest i co zawiera projekt budowlany domu?
Projekt budowlany to szczegółowa dokumentacja składająca się z opisów i rysunków niezbędnych do realizacji inwestycji budowlanej. Co ważne, musi on zostać sporządzony przez uprawnionego projektanta, zgodnie z zapisami prawa budowlanego. W skład projektu budowlanego wchodzą następujące elementy:
- projekt zagospodarowania działki- precyzuje lokalizację budynku, układ komunikacyjny na działce, sposób dostępu do drogi publicznej, sposób odprowadzania lub oczyszczania ścieków, ukształtowanie terenu i układ zieleni jak i dane dotyczące obszaru oddziaływania obiektu,
- projekt architektoniczno- budowlany- obejmuje informacje dotyczące sposobu użytkowania obiektu, układ przestrzenny oraz formę architektoniczną budynku, rozwiązania konstrukcyjne i materiałowe a także jego wyposażenie techniczne,
- projekt techniczny- zawiera rozwiązania konstrukcyjne, techniczne i materiałowe, dokumentację geologiczno-inżynieryjną albo geotechniczne warunki posadowienia obiektów budowlanych, projekty instalacji wewnętrznych i charakterystykę energetyczną,
Projekt zagospodarowania działki oraz projekt architektoniczno-budowlany składamy w urzędzie w 3 egzemplarzach razem z wnioskiem o pozwolenie na budowę lub zgłoszeniem budowy domu jednorodzinnego. Projekt techniczny składamy we właściwym dla danej lokalizacji organie nadzorze budowlanym łącznie z wniosku o wydanie pozwolenia na użytkowanie.
Na co zwrócić uwagę wybierając projekt domu?
Wybierając projekt domu, trzeba pamiętać, aby był on dostosowany do naszego stylu życia, specyfiki działki czy wymagań warunków zabudowy. Ponadto nie bez znaczenia jest także budżet, jaki możemy przeznaczyć na jego budowę. Decydując się na budowę dużego obiektu, musimy oczywiście liczyć się z wyższymi kosztami jego wzniesienia, jak i sporymi wydatkami na jego utrzymanie. Zbyt mały może natomiast nie spełnić naszych oczekiwań przestrzennych.
Inne ważne kwestie to:
- ilość kondygnacji- dom parterowy, a może z poddaszem użytkowym?
- koszt budowy- tańsze w budowie są obiekty o prostej bryle, bez licznych detali, z dwuspadowym dachem,
- rodzaj ogrzewania- do wyboru mamy m.in. kotły na paliwo stałe, ogrzewanie gazowe, jak i innowacyjne pompy ciepła,
- technologia- dom może być murowany, drewniany czy też wybudowany w konstrukcji szkieletowej,
Ile kosztują gotowe projekty domów i kto odpowiada za ich adaptację?
Gotowe projekty są znacznie tańsze od projektów indywidualnych. Większość z nich można kupić w przedziale cenowym od ok.1500 do ok. 6000 zł. W przypadku projektów indywidualnych musimy liczyć się z ceną nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Pamiętajmy jednak o tym, że gotowy projekt domu wymaga jeszcze adaptacji do działki. Za adaptację odpowiada projektant, który ma odpowiednie uprawnienia do projektowania oraz jest czynnym członkiem Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej lub Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.
Blog budowlany MURATORA, czyli cenne źródło informacji dla osób planujących budowę domu
Stoisz przed wyborem projektu swoich czterech kątów? Dostępność różnych ciekawych rozwiązań wcale nie ułatwia podjęcia decyzji. Przed zakupem projektu, odwiedź blog budowlany MURATORA, gdzie znajdziesz wiele przydatnych wskazówek oraz ważnych informacji, dzięki którym dobierzesz najlepsze dla siebie rozwiązanie, z którego będziesz zadowolony. W poradniku zamieszczone są tylko sprawdzone propozycje i rzetelne dane, które pomogą Ci dobrać np.: technologię budowlaną, styl architektoniczny czy rodzaj ogrzewania. Dzięki niemu wybór projektu budowlanego przestanie być dla Ciebie wyzwaniem!
Zdjęcie: Projekt M262a – Słuszny wybór – wariant I, arch. Katarzyna Słupeczańska
Tekst sponsorowany: Gotowe projekty domów od MURATORA – projekty.muratordom.pl